PROČ DÍTĚ PŘEDEM NEPOSAZOVAT?

Kdy u dítěte očekávat sed?

Každé dítě je jedinečné, psychomotorický vývoj neprobíhá u každého jedince na den ani týden přesně. Někdy je ale těžké zachovat chladnou hlavu a nesrovnávat vaše dítě s dítětem kamarádky, které už dávno sedí. Psychomotorický vývoj není závod. Spíše než rychlost sledujeme kvalitu a posloupnost velkých milníků ve vývoji. Samostatný sed přichází přes šikmý sed nebo z polohy na čtyřech, očekáváme jej tedy mezi 8. a 10. měsícem věku dítěte. Často sed přichází až po zvládnutí lezení a stoje u nábytku.

Jak by měl samostatný sed vypadat?

Dítě se posadí samo, sedí na obou půlkách zadečku, má napřímená záda i krk a nohy jsou volně nataženy před tělem s více či méně pokrčené v kolenou, ruce jsou volné, nejsou v opoře.

Proč není vhodné pasivní posazování

Pasivní posazování tedy posazování dětí před tím, než jsou na to fyzicky připravené, může mít několik negativních dopadů na jejich vývoj. Pokud dítě posazujeme dříve než samo zvládne lezení, často ztratí motivaci k učení novým dovednostem a přirozený vývoj může být naopak na chvíli zpomalen. Děti, které ještě nejsou schopny samy sedět, nemají dostatečnou stabilitu, proto bez opory můžou přepadávat, cítit frustraci a stres z nucení do polohy, na kterou nejsou připraveny. Je důležité, aby se dítě cítilo bezpečně a pohodlně během svého vývoje. Při pasivním sedu nedochází k aktivnímu napřímení páteře, dítě sedí s vyhrbenými zády jednoduše proto, že svaly páteřního korzetu nejsou dostatečně posílené. Může docházet k přetěžování páteře a kloubů a začíná se tak fixovat nesprávný pohybový stereotyp, navíc předčasně posazované děti mají tendenci sedat ve W sedu, na který navazují další problémy pohybového aparátu.

Jak dítěti pomoci do sedu

Buďte dostatečně trpěliví a dopřejte dítěti dost času, motivujte dítě hračkou do šikmého sedu a v poloze na čtyřech. Ujistěte se, že dosud dítě prošlo všemi milníky psychomotorického vývoje.

Co když dítě na chvíli posadím?

Sed na klíně při oblékání či krmení, tedy spojen s aktivitou, který trvá chvíli není problém, doporučuje se však podsadit pánev, tak aby páteř opisovala písmeno C. Krmení v sedě, pokud dítě samo nesedí se doporučuje pouze na nezbytně nutnou dobu, a to až potom, co dítě zvládá lezení po čtyřech a při posazení dokáže udržet napřímená záda.

Doporučení

Nechte dítě rozvíjet se přirozeně. Podporujte pohyb dítěte na podložce, motivujte jej k pohybu a změnám poloh pomocí nabízení hraček.Buďte trpěliví a sledujte signály dítěte. Každé dítě je jiné a má své vlastní tempo vývoje, nesnažte se některé fáze vývoje ulehčit moderními pomůckami, vývoj je postupný, každý díl je důležitý, mohl by později dítěti  chybět . Nesrovnávejte své dítě s dětmi v okolí. Zohledněte dosavadní tempo psychomotorického vývoje. Všímejte si jedinečnosti vašeho dítěte, vyzdvihněte jiné dovednosti, které zvládá.

Kdy vyhledat odbornou pomoc

Pokud máte obavy o vývoj vašeho dítěte nebo máte pocit, že jeho motorický vývoj zaostává, neváhejte se poradit s pediatrem nebo fyzioterapeutem. Mohou poskytnout konkrétní rady a doporučení, jak podpořit zdravý vývoj vašeho dítěte.

Pozn.: Články zveřejněné na webu www.fyziohelmich.cz nejsou náhradou za odborné lékařské nebo fyzioterapeutické vyšetření a slouží pouze k informativním účelům. Jejich cílem je usnadnit vám pochopení dané problematiky, například po návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Některá složitější zdravotní témata jsou zjednodušena pro lepší pochopení. Pokud na základě zde popsaných příznaků předpokládáte konkrétní diagnózu, doporučujeme konzultovat vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde uvedené nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb., a proto mohou být prezentovány široké veřejnosti.

Autor: Tým HELMICH Fyzioterapie, s.r.o

Datum publikování: 4.7.2024